5. Uluslararası Mersin Maratonu

Kayıt Ol

Etkinlik Bilgileri

 • ETKİNLİK KATILIM KOŞULLARI VE KURALLARI
  Türkiye Atletizm Federasyonu’nun 2023 faaliyet programında yer alan 5. Uluslararası Mersin Maratonu 10 Aralık 2023 tarihinde Mersin’de düzenlenecektir. Kayıtlar sadece internet üzerinden alınacaktır. Son kayıt tarihi 2 Aralık 2023’dür.
  Genel Konular
  1. Yarışmalar Atletizm Federasyonu ve IAFF yarışma kurallarına uygun olarak yapılacaktır.
  2. Maraton; kulüp, ferdi ve yabancı uyruklu sporculara açık olup, kayıt yaptırırken yabancı uyruklu sporcuların pasaportlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.
  3. Maraton’da 10 Aralık 2023 tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş sporcular yarışabilecektir.
  4. Yarışmanın madalya töreni ve aşağıda belirtilen miktarlardaki ödüller Finish noktasında saat 15:00’da başlayacak olan ödül töreninde verilecektir.
  5. Yarışma sırasında sporcuların yanında hiçbir özel aracın seyrine izin verilmeyecektir. Parkurda sadece görevli araçlar bulunacaktır.
  6. Maraton ile ilgili gerekli sağlık, güvenlik, ulaşım, yarışma parkurunun hazırlanması ve göğüs numaralarının temini, yarışmayı düzenleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecektir.
  7. Tüm kategorilerde mesuliyet katılımcılara aittir. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin şehri her türlü mesuliyetten muaftır.
  Teknik Konular
  1. Maraton 42,195 m olup, tüm yarışmacılar aynı mesafeyi koşacaktır.
  2. Maraton’da Ferdi Sıralama ve Master Sıralaması yapılacaktır.
  3. Maraton çıkışı 09:00’da, Halk Koşusu çıkışı 09:30’da verilecektir.
  4. Yarışma süresince yarışma parkuruna görevli araçların dışında araç alınmayacaktır.
  5. Maratonda beş saatin üzerine çıkan sporcuların görevli araçlarla parkuru terk etmeleri sağlanacaktır. Bu süreden sonra yarışı bitiren, parkurda koşan sporcuların dereceleri dikkate alınmayacak, bu sporcular sıralamada yer almayacaktır. Bu süreden sonra yetkililerin uyarılarını dikkate almayarak parkurda koşmaya devam eden sporcuların tüm sorumluluğu kendilerine aittir. Herhangi bir kaza ve olumsuz durumdan organizasyon komitesi sorumlu olmayacaktır.

  Yaş Kategorileri
  KADINLAR
  35-39
  40-44
  45-49
  50-54
  55-59
  60-64
  65+

  ERKEKLER
  35-39
  40-44
  45-49
  50-54
  55-59
  60-64
  65-69
  70-74
  75-79
  80+

  MALİ KONULAR:
  1. Maraton’da dereceye giren sporculara web sitesinde ödüller kısmında belirtilen miktarlarda ödeme yapılacaktır.
  2. Ferdi sıralama haricinde ödül tablosunda belirtilen sürelerde gelen sporculara bonus para ödülü verilecektir.
  3. Yarışmalarda ödüller haricinde sporculara herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.
  4. Türk Sporcular sadece hak kazandığı en yüksek ödülü alırlar. Genel Tasnifte Ödül alan Maraton sporcuları Yaş Gruplarında ödül alamazlar.
  5. Maratona katılan tüm sporculara, organizasyon komitesince yarışma logolu çanta, t-shirt ve chip verilecektir.
  Yarışı bitiren her sporcuya madalya verilecektir.

  ÖNEMLİ
  • 5KM HALK KOŞUSU KATILIMCILARA SADECE MADALYA VERİLECEKTİR.
  • Türk Sporcular için Maraton ödülleri kümülatiftir. (Hem Genel Tasnifte hem Türk Sporcular Tasnifinde ödüle hak kazanan sporcu, her ikisini de alır.)
  • Ancak Genel Tasnifte Ödül alan Maraton Sporcuları Yaş Guruplarında Ödül alamaz.
  • Damga vergisi hak kazanılan ödülden kesilecektir.
  • Havale ücretleri ve masrafları hak kazanılan ödülden kesilecektir.
  • Dünya Atletizm Birliği Yol Yarışları Reglamanı gereği, Maraton Genel Sıralama ödüllerinden %2 kesinti yapılarak, sporcuların anti-doping fonuna katkısı olarak Dünya Atletizm Birliği’ne gönderilir.  PATEN YARIŞI:
  Kurallar:
  15-50 yaş arası herkes katılabilir. 18 yaş altındaki sporcular anne veya babadan alınan muvafakatname ile katılmaları zorunludur.
  Katılımcılar, Fitness, Urban, Agresif, Speed, Street Hockey gibi inline skate türündeki tüm patenleri kullanabilir.
  Koruma Ekipmanları: Kask kullanmak zorunludur. (Kask takmayan sporcular yarışamaz) Bunun yanı sıra diz, dirsek ve bilek korumaları kullanmak önerilir.
  Parkur: 42 km’den oluşmaktadır. Parkur haritasından inceleyebilirsiniz.
  Zaman Ölçümü: Zaman ölçümü yarışmacılara verilecek olan çipler ile yapılacaktır.
  Süre Sınırı (Cut-Off): 3 Saat
  Yasaklı Hareketler: Diğer yarışmacıları fiziksel olarak engellemek Rakiplerin geçişlerini engellemek. Başkasının numarası ile katılmak. Kasksız yarışa katılmak.

  Organizasyon Değişiklik Hakları
  Organizatör; katılım şartlarını değiştirme hakkını saklı tutar. Organizatör; herhangi bir nedenle, yarışın yapılmasının tehlikeli ya da sakıncalı olduğunu düşünürse; geçerli kanun ve düzenleyicileri göz önünde bulundurarak, sorumluluk ve yükümlülüğü olmaksızın koşuyu iptal etme, değiştirme, doğmuş sözleşmeyi tek taraflı feshetme, etkinliğin tarihi, başlangıç saati, parkuru ve mesafesi gibi ayrıntılarını ve/veya etkinlikle bağlantılı olarak sunulan imkanları değiştirme hakkına sahiptir.
  Organizatörün herhangi bir sebeple etkinliği iptal etmesi durumunda kayıt ücreti iade edilmez.
  Yarıştan Diskalifikasyon
  Göğüs numarasını ve çipini başka kişilere devreden, yarış güzergâhından çıkan, resmi yarışmacı numarasını değiştirenler diskalifiye edilir.
  Yarış sırasında, Organizatör tamamen kendi takdiriyle, katılımcıyı bu katılım şartlarına uymadığı için ya da geçerli olan hallerde; etkinlikte, etkinlik öncesinde ya da etkinlikle ilgili faaliyetlerdeki davranışlarının, herhangi bir noktada rahatsız edici olması, bir kişiye, mala ya da Organizatörün itibarına zarar verebilecek nitelikte olması ya da zarar vermesi, sosyal medyada organizatörü veya organizasyonu suçlayıcı, rencide edici veya terör ile ilintili paylaşımda bulunması, giriş formlarında yanlış bilgiler vermesi, centilmenlik dışı davranışlarda bulunması, gayri resmi bir numara ile yarışması, başka bir kişiye atanmış resmi numara ile yarışması, resmi bir yarış numarasını başka bir kişiye iletmesi, bu numarayı başka bir kişiden edinme girişiminde bulunması, sağlık, güvenlik sebepleri dâhil, fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere; başka herhangi bir türde, yasa dışı ya da uygunsuz davranış nedeniyle diskalifiye etme ve çıkarma hakkını saklı tutar.
  Kazanan bir katılımcının diskalifiye edilmesi halinde; ödül hakkı düşecek ve/veya ödül bağışlanacak ya da alternatif bir galibe verilecektir. Herhangi bir sebeple diskalifiye edilen katılımcılara geri ödeme yapılmayacaktır. Bir etkinlikten diskalifiye edilmiş bireyler resmi sonuçlardan çıkarılacaktır.


Bize Ulaşın